موزه کودک شمال غرب کشور در ارومیه افتتاح شد-عکس منظره - عکس منظره

موزه کودک شمال غرب کشور در ارومیه افتتاح شد-عکس منظره

نخستین موزه کودک شمال غرب کشور با حضور مسؤولانی از سازمان میراث فرهنگی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ارومیه افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان غربی، جواد زاهدی – مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی – در مراسم افتتاحیه موزه کودک ارومیه، با اشاره به اینکه این موزه با هدف شناساندن شگفتی‌های جهان افتتاح شده است، گفت: مقدمات ایجاد این موزه از سال ۹۵ کلید خورد و درنهایت با اعتبار ۲۵۰ میلیون تومان و در مساحت ۵۰۰ مترمربع در مدت ۸ ماه ساخته شد.

وی اظهار کرد: هدف از ایجاد موزه کودک، یادگیری و افزایش درک زیبایی‌های هستی به صورت ملموس برای کودکان و نوجوانان است.

مدیر کل کانون پرورش فکری آذربایجان غربی با اشاره به کمبود انجمن تخصصی علمی در استان خاطرنشان کرد: با همت مسئولان و حمایت شورای شهر مقدمات ایجاد مرکز تخصصی علوم و نجوم در جوار موزه کودک فراهم شده و در روزهای آینده عملیات اجرایی آن نیز آغاز خواهد شد.

زاهدی ادامه داد: تقویت کنجکاوی و پرسشگری در کودکان از اهداف اصلی ایجاد موزه کودک است؛ چراکه تقویت این استعداد کودکان زمینه ساز رشد سرمایه‌های انسانی است.

محمدرضا کارگر – مدیر کل امور موزه‌های کشور – نیز در مراسم افتتاح موزه کودک ارومیه که در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار شد، با اشاره به اینکه موزه‌ها باعث تغییر نگرش و نگاه مردم به محیط خودشان می‌شوند، تصریح کرد: اساس موفقیت به میزان تغییر نگاه مردم نسبت به میراث فرهنگی کشور خود است و این موزه گام مهمی در این راستا است.

وی با اشاره به اینکه برخی پروژه‌های بزرگ ساخته می‌شود ولی در اصل باعث تغییر نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: اساس تغییر در نگرش و فکر انسان آگاهی است و تا آگاهی ایجاد نشود، تغییر صورت نمی‌گیرد و موزه یکی از موضوعاتی است که باعث ایجاد آگاهی و تغییر می‌شود.

مدیر کل امور موزه‌های کشور اظهار کرد: باید برای ایجاد آگاهی در کودکان به آنها آموزش دهیم و موزه‌ها در میان تمامی نهادهای آموزشی بهترین و مؤثرترین نهاد آموزشی هستند.

وی کودکان را سرمایه‌های اجتماعی آینده دانست و گفت: ما باید هرچه در توان داریم برای آموزش کودکان به کار بگیریم؛ چراکه سرمایه گذاری در این حوزه بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت.

کارگر ادامه داد: تمامی مسئولان و مدیران آموزشی باید به موزه به‌عنوان یک وسیله آموزشی تأثیرگذار توجه جدی کنند و راه اندازی موزه‌های همچون موزه کودک نیاز جدی تمامی استان‌های کشور است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور نیز گفت: مهمترین عامل برای ساخت آینده کشور توجه به سرمایه‌های انسانی است.

فاضل نظری در مراسم افتتاحیه موزه کودک ارومیه که در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان استان آذربایجان غربی برگزار شد، افزود: مهمترین عامل برای ساخت آینده کشور توجه به سرمایه انسانی است و کودکان امروز سرمایه‌های آینده کشور هستند.

نظری با اشاره به اینکه این موزه امکان تجربه ملموس را به کودکان می‌دهد تصریح کرد: کودکان و نوجوانان نیازمند یادگیری بلند مدت هستند و موزه این امکان را همراه با تجربه ملموس در اختیار آنها قرار می‌دهد.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کشور خاطرنشان کرد: برای توسعه فرهنگ، تمدن و زبان مادری که سرمایه‌های عظیم یک کشور هستند و انتقال آنها به آیندگان، باید زمینه را برای آشنایی کودکان با فرهنگ فراهم کرد.

انتهای پیام

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار